نقشه راه توسعه صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون کشور تهیه خواهد شد

یازدهمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته روز سه شنبه 24 اردیبهشت ماه سال جاری با دستور کار بررسی روش های رونق تولید و توسعه صادرات محصولات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون با حضور سرکار خانم مهندس محرابی مدیرکل محترم صنایع نساجی، پوشاک، چرم و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، روسای تشکل های صنفی، صنعتی و صادراتی، تنی چند از مدیران محترم شرکت های تأمین کننده مواداولیه، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و توزیع کنندگان انواع محصولات صنایع چوب،مبلمان و  دکوراسیون، فعالان اقتصادی مرتبط و اساتید دانشگاه های مربوطه برگزار گردید.

در این جلسه، فعالان اقتصادی و روسا و مدیران تشکل های صنفی، صنعتی و صادراتی صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون با اشاره به نامگذاری سال 1398 تحت عنوان "رونق تولید" توسط مقام معظم رهبری و تاکید روسای محترم قوا بر حمایت از تولید داخلی، کمبود مواد اولیه و نهاده های تولید، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، مشکلات مالیاتی، گمرکی و تامین اجتماعی، ممنوعیت ها و محدودیت های حاکم بر واردات مواداولیه و نهاده های تولید، تشریفات طولانی و زمان بر بودن فرایند ثبت سفارش، تخصیص و تامین و انتقال ارز، تهیه اسناد تجاری، افزایش قیمت تمام شده ناشی از افزایش نرخ ارز، تورم، حقوق و دستمزد وسایر عوامل و هزینه های سربار، کاهش فروش و ... را از جمله مسایل و مشکلات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون دانستند.
فعالان اقتصادی، فرایند های اداری در دستگاه های اقتصادی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک را طولانی ارزیابی کردند و آ ن را یکی از مشکلات مهم و اساسی این صنف و صنعت برشمردند. واگذاری نمایشگاه های تخصصی صنعت چوب، مبلمان و دکوراسیون به افراد غیر حرفه ای که صرفا به منافع کوتاه مدت خود فکر می کنند، و نه به سرنوشت صنعت کشور و نه به منافع ملی، عدم دسترسی به آمارهای دقیق صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون در شاخص هایی مانند حجم سرمایه گذاری های انجام شده، میزان گردش مالی، میزان اشتغال، ظرفیت های اسمی و عملی تولید و ... ، از دیگر مشکلات این صنایع بیان شد که ناشی از عدم مشورت دستگاه های اقتصادی با بخش خصوصی و تشکل های مربوطه در این حوزه می باشد.
حاضران در جلسه، سیاست های تجاری و ارزی جاری را یکی از دلایل اصلی مشکلات تولید و صادرات کشور بیان نمودند و از دستگاه های دولتی درخواست کردند که در شرایطی که تحریم های ظالمانه مشکلات زیادی را برای تولید، واردات مواد اولیه و نهاده های تولید و نیز صادرات غیر نفتی کشور و از جمله صادرات محصولات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون ایجاد کرده است، ضرورت دارد دستگاه های اقتصادی در سال رونق تولید، با اصلاح سیاست های تجاری، ارزی و صادراتی و اصلاح رویه ها و فرایندها و با مشورت تشکل های بخش خصوصی از تولید و صادرات ایران عزیز اسلامی حمایت های مؤثر به عمل آورند.
نظر به اینکه محصولات این صنایع ترکیبی از هنر، خلاقیت، نوآوری و تکنولوژی است لازم است سازمان حمایت در قیمت گذاری محصولات صنایع چوب،مبلمان و دکوراسیون، ابعاد هنری و نوآورانه این محصولات را نیز مدنظر قرار دهد.
در ادامه جلسه، سرکار خانم مهندس محرابی مدیرکل محترم صنایع نساجی ، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام خرسندی از برگزاری این نشست و هم اندیشی و تبادل نظر با صاحبان صنایع و تولیدکنندگان و صادرکنندگان هنر صنعت چوب،مبلمان و دکوراسیون، حضور در این قبیل جلسات و همفکری و مشورت با فعالان اقتصادی را جزو برنامه های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره کل متبوعه دانست و براستمرار جلسات و مشورت با بخش خصوصی تأکید کرد. ایشان در ادامه سخنان خود اظهار داشت : تلاش وزارت صمت حمایت از تولید و صادرات غیرنفتی و بویژه صادرات محصولات صنعتی است و تلاش می نماید با همکاری سایر وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط، مشکلات تولید و صادرات را حل کند. وی در ادامه گفت: اداره کل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی بعنوان دفتر تخصصی این حوزه از تمام ظرفیت های خود برای کمک به تولیدکنندگان استفاده خواهد کرد.
در پایان جلسه، مقرر شد: در سال رونق تولید و به منظور حمایت از تولید، اشتغال و صادرات غیرنفتی کشور، مسائل و مشکلات صنایع چوب،مبلمان و دکوراسیون به صورت جدی بررسی و جهت حل و فصل آنها پیگیری لازم بعمل آید. به همین منظور یک کارگروه تخصصی مشترک بین وزارت صمت (اداره کل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی) و شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته تشکیل شود و اقدامات زیر بر پایه تعامل،همدلی و همکاری بخش های دولتی و خصوصی صورت پذیرد :
-  مسائل و مشکلات مطروحه در این نشست هم اندیشی را وزارت صمت پیگیری نماید.
- نقشه ی راه تولید و صادرات محصولات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون با کمک بخش خصوصی تهیه شود.
- بانک آمار و اطلاعات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون کشور تکمیل و بروز رسانی شود.
- موضوع برگزاری نمایشگاه های تخصصی حوزه صنایع چوب،مبلمان و دکوراسیون آسیب شناسی شود و مشکلات جاری در این زمینه، با توجه به اینکه برگزاری نمایشگاه بعنوان مهمترین ابزار بازاریابی محسوب می شود، رفع گردد.
- با محوریت وزارت صمت، جلسات تخصصی با سازمان های امورمالیاتی، تأمین اجتماعی، گمرک ایران، بانک مرکزی، سازمان حمایت، سازمان توسعه تجارت و ... جهت کمک به حل و فصل مشکلات صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون برگزار گردد.